Witamy na oficjalnej stronie Szkoły Podstawowej w Grupie

 

Szkoła Podstawowa
im. 16. Pułku Ułanów Wielkopolskich
w Grupie
Adres:
ul. Szkolna 2
86-134Dragacz

tel.0523325528
e-mail:szkola16puw@wp.pl


"HYMN SZKOŁY"

Słowa: Andrzej Starzec
Muzyka: Andrzej Starzec

To niebo nad nami,
szum lasu, zieleń pól,
gdzie Wisła i Odra
to Polska, to kraj mój.


My chcemy się uczyć,
pracować ile sił,
by Polska w siłę rosła,
by kraj piękny był.


Kopalnie i porty,
to wszystko wokół nas,
to w trudzie wznosili
nasz ojciec i nasz dziad.

My chcemy się uczyć,
pracować ile sił,
by Polska w siłę rosła,
by kraj piękny był.

W roku 1954 rozpoczęła działalność Szkoła Podstawowa w Grupie. Mieściła się na osiedlu cywilnym. Jej kierownikiem został mianowany pan Jan Kopyciński. Budynek szkolny był niewielki i w złym stanie technicznym. Od 1974 roku siedzibą szkoły jest obecny budynek. Od 9 września 2001 r. nosi ona imię 16. Pułku Ułanów Wielkopolskich.
W ciągu 59 lat mury naszej szkoły opuściło 3011 absolwentów. Nasi uczniowie wielokrotnie uczestniczyli w konkursach przedmiotowych, byli ich finalistami i laureatami na szczeblu wojewódzkim
.

 

Majowe święto

30.04

Już w czwartek, 30 kwietnia, zaczęliśmy świętować  Narodowe Święto Trzeciego Maja. Wszyscy uczniowie oraz pracownicy szkoły obejrzeli ciekawy program artystyczny, który nawiązywał do rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja oraz święta Matki Boskiej Królowej Polski. Swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele gminnych władz samorządowych i oświatowych.

Konkurs czytelniczy

28.04

VIII Międzyszkolny Konkurs Czytelniczy w Dragaczu w tym roku odbywał się pod hasłem „W krainie fantazy Jana Brzechwy”.  Brały w nim udział czteroosobowe drużyny klas III ze szkół podstawowych naszej gminy. Uczniowie musieli wykazać się znajomością dwóch książek Jana Brzechwy: „Akademia pana Kleksa” i „Podróże pana Kleksa”. Jako „bilet wstępu” drużyny przygotowały krótką scenkę z książki „Podróże pana Kleksa” lub  scenkę reklamując ą  tę książkę. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy IIIa:  Alicja Dziewicka, Natalia Huzarek, Wiktoria Marzec i Szymon Marszałkowski. Drużyna zajęła II miejsce.

Międzynarodowy Dzień Teatru

20.04

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru uczniowie mieli okazję obejrzeć spektakle przygotowane przez dwie grupy teatralne.  „Czarusie” zaprezentowały przedstawienie pt. „Pampilio”, które obejrzały dzieci z klas 0-III. Następnie prezentowała się grypa „Pstryk”, która pokazała klasom IV-VI spektakl pt. „Robaki”. Obydwa przedstawienia bardzo podobały się publiczności, która nagrodziła je gromkimi brawami. Kilka dni wcześniej odbył się konkurs wiedzy o teatrze, w którym uczestniczyli uczniowie z klas IV-VI. Największą wiedzą wykazała się Sandra Markuszewska z klasy VIc, która otrzymała w nagrodę dyplom i książkę.

Dzień Sztuki

16.04

Dzień  16 kwietnia w  naszej szkole poświecony był na spotkanie ze sztuką. We wszystkich klasach odbywały się zajęcia plastyczne,  podczas których uczniowie tworzyli portrety. Inspiracją dla wszystkich były dzieła Pabla Picassa. Po dwóch godzinach zajęć powstały wiele wspaniałych i oryginalnych prac, a najlepsze z nich zostaną zaprezentowane na wystawie szkolnej w maju.

Strofka

14.04

Jak co roku duża grupa uczniów uczestniczyła w konkursie recytatorskim, który  tym razem był zatytułowany „Słowo źródłem inspiracji”. Najpierw odbyły się eliminacje szkolne, potem gminne i następnie powiatowe. Te ostatnie odbyły się w Świeciu w dniu 14 kwietnia. Ogromny sukces odniosły Wiktoria Spychalska z klasy Ia i  jej siostra Zuzanna Spychalska z klasy  IIIb. Obydwie zostały nagrodzone i będą reprezentowały naszą szkołę w konkursie wojewódzkim. Ponadto na szczeblu powiatowym wyróżniono Angelinę Rozkhani z klasy IIIb i Wiktorię Chądzyńską także z klasy IIIb.

BRD

11.04

11 kwietnia w Świeciu odbyły się powiatowe zawody BRD. Uczestniczył w nich zespół z naszej szkoły, który wcześniej zwyciężył w zawodach międzygminnych w Nowem. Tym razem też im się powiodło, bo zajęli I miejsce i wystąpią w konkursie na szczeblu województwa. W składzie zespołu znaleźli się: Julia Kiełbasa z klasy VI a, Paweł Markowski z klasy VI a, Maciej Simionkowski z klasy VI a oraz

 Wiktoria Smykowska z klasy VI b.

Ferie w szkole

14.02

Tegoroczne ferie zimowe upłynęły w naszej szkole pod znakiem zabawy, rozrywki i nauki. Obfitowały w rozmaite atrakcje. Każdy uczestnik mógł znaleźć coś, co go zainteresuje. Obok zajęć sportowych i plastycznych czekały na dzieci gry i zabawy świetlicowe. Zaproponowano także dwa wyjazdy do muzeum w Grudziądzu. Uczniowie brali udział w zajęciach „Archeologiczne opowieści”, na których zapoznali się z historią pieniądza oraz w warsztatach „Skąd wziął się papier” . Podczas warsztatów uczestnicy zajmowali się produkcją papieru czerpanego. Uczniowie wyjechali także do grudziądzkiego kina, gdzie obejrzeli filmy „Pingwiny z Madagaskaru” i „Paddington”.

Turniej tenisa stołowego

6.02

W szkolnym turnieju tenisa stołowego wystąpili przedstawiciele wszystkich klas IV –VI  oraz uczeń klasy III b Jakub Majewski. Rozgrywki odbywały się równocześnie w kategorii dziewcząt i chłopców. W sali gimnastycznej ustawiono kilka stołów, przy których toczyła się rywalizacja, a w holu szkoły  były dwa stoły do rozgrzewki. Po kilku godzinach meczów wyłoniono zwycięzców. Wśród dziewczynek pierwsze trzy miejsca wywalczyły: Wiktoria Majewska z klasy VI a,  Julia Kiełbasa z klasy VI a oraz Kinga Michalska z klasy VI b. Niezwykle zacięty był mecz o  pierwsze miejsce pomiędzy Wiktorią i Julią, dziewczyny rozegrały aż trzy sety i do ostatniej piłki nie wiadomo było, która zwycięży. Wśród chłopców laury zdobyli: Patryk Pieterwas z klasy

VI b, Borys Gliniecki z klasy V b oraz Rafał Markowski  z klasy VI a.  Na szczególne brawa zasługuje Jakub Majewski  z klasy III b, który w turnieju zajął czwarte miejsce.

Święto siatkówki

18.01

W sali gimnastycznej odbył się turniej piłki siatkowej.  Rywalizacja odbywała się na poszczególnych poziomach klas w kategorii chłopców  i dziewcząt. Za wygranie rywalizacji przez chłopców i dziewczynki z tej samej klasy, na danym poziomie, wręczony został puchar przechodni. Sztuka ta udała się klasie IV b.  Gratulujemy! Ciekawe, czy z tych młodych adeptów wyrośnie nowy Wlazły lub Glinka?? Droga jeszcze daleka, ale trenować warto.

Boże Narodzenie

24.12

W oczekiwaniu na zbliżające się
Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok
Żegnamy minione miesiące
I pełni nadziei spoglądamy w przyszłość.
Pragniemy przeżyć
Niepowtarzalne świąteczne chwile
W pokoju i wzajemnej bliskości.
Serdeczne życzenia:
Zdrowia, pogody ducha,
Spełnienia wszystkich marzeń...

 

To właśnie tego wieczoru,
gdy wiatr zimnym śniegiem dmucha
- w serca złamane i smutne,
cicha wstępuje otucha.
To właśnie tego wieczoru,
od bardzo wielu już wieków,
pod dachem tkliwej kolędy,
Bóg się rodzi w człowieku.
Radosnych i pogodnych
Świąt Bożego Narodzenia
oraz szczęśliwego Nowego Roku...

Koncert kolęd i pastorałek

19.12

Ten dzień wprowadził wszystkich w świąteczny nastrój. Cała społeczność naszej szkoły spotkała się w sali gimnastycznej na  wspólnym kolędowaniu. Zaszczycili nas swoją obecnością goście, między innymi pani wójt Dorota Krezymon, przewodniczący Rady Gminy Ludwik Borolewski oraz ksiądz proboszcz Krzysztof Mazurek. Po koncercie kolęd uczniowie wraz z wychowawcami udali się na klasowe spotkania w swoich izbach lekcyjnych.

Przedstawienie

12.12

Uczniowie klas IV-VI obejrzeli przedstawienie profilaktyczne.  Opowiadało ono o szkodliwości  alkoholu, papierosów i innych używek. Nawiązywało także do niebezpiecznej fascynacji komputerem i związanej z tym agresją w sieci.  Po przedstawieniu aktorzy apelowali do uczniów, aby z problemami zwracali się do dorosłych z najbliższego otoczenia, a więc i do nauczycieli.

Żywa lekcja historii

9.12

Po raz kolejny gościliśmy w szkole grupę teatralną z Owidza. Tym razem przyjechali do nas z tematem „Polska Sarmacka”.  Przybliżyli nam epokę, w której nasz kraj był potężny w Europie i znaczący.   Zaprezentowali ubiory szlacheckie z tego okresu i pokazali broń, jaką się wtedy posługiwano. Ta żywa lekcja historii podobała się wszystkim obecnym w sali gimnastycznej.

Jak reagować na agresję psa?

1.12

W sali gimnastycznej odbyło się spotkanie, którego celem było zapoznanie uczniów ze sposobami reagowania na agresję psów. Dzieci nauczyły się dwóch postaw, pozwalających zabezpieczyć ciało na wypadek  ataku psa. Poinformowane zostały także o tym, jak poprawnie odczytywać sygnały, które swoim ciałem daje pies. Wszystkim bardzo podobała się możliwość pogłaskania malamuta, który pełnił rolę asystenta  na tym spotkaniu.

Światowy Dzień Pluszowego Misia

25.11

Już po raz kolejny klasy O-III  wzięły udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia. We wszystkich salach lekcyjnych urządzone zostały kąciki, w których zasiadły pluszaki. Wszystkie klasy odwiedzili członkowie Koła Przyjaciół Biblioteki, którzy przeczytali młodszym kolegom książki o przygodach misiów. Klasy I i II wysłuchały opowieści o przygodach niedźwiadka z książki „Stare misie nie chodzą po drzewach”. Natomiast klasy III poznały fragment powieści „Dziadek i niedźwiadek”  Ł. Wierzbickiego.

Dzień dla bezpieczeństwa

21.11

W tym dniu wszystkie działania były skierowane na przypomnienie podstawowych zasad bezpieczeństwa w razie pożaru, nieszczęśliwego wypadku czy zachowania na drodze. Odbyły się spotkania z przedstawicielami straży pożarnej, policji, ratownictwa medycznego i PCK. Klasy I-III uczestniczyły w pokazie pierwszej pomocy i odbyły praktyczne ćwiczenia w dzwonieniu pod numery alarmowe. Natomiast starsi uczniowie brali udział w ćwiczeniach z pierwszej pomocy pod okiem ratowników medycznych. Dużym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie przy wozie strażackim, który można było dokładnie obejrzeć.

Uczniowie klas IV-VI obejrzeli prezentację multimedialną na temat zagrożeń związanych z korzystaniem z komputerów i Internetu, wysłuchali prelekcji o skutkach palenia papierosów, spożywania alkoholu i zażywania narkotyków, dowiedzieli się, jak groźny jest prąd, ogień i gaz.

Narodowe Święto Niepodległości

7.11

Narodowe Święto Niepodległości to dzień, w którym szczególnie pamiętamy o naszej ojczyźnie.  Przypominamy sobie jej historię, doceniamy tych, którzy rozsławiali ją w całym świecie i podziwiamy  piękno jej krajobrazów. Te wszystkie  treści znalazły również odbicie w programie artystycznym, który został zaprezentowany na apelu w dniu 7 listopada.  Zaproszeni goście i publiczność zgromadzona w sali gimnastycznej głośno oklaskiwała występujących i  nie kryła swojego wzruszenia.

  W wszystkie klasy,  podobnie jak w ubiegłym roku,  uczestniczyły w akcji wysyłania  do bliskich  kartek  z pozdrowieniami  z okazji tego święta.  To nowa polska tradycja, którą wspiera  prezydent RP  Bronisław Komorowski.

Dzień Bajkowej Postaci

27.10

Już po raz trzeci biblioteka szkolna zorganizowała Dzień Bajkowej Postaci. Wszyscy uczniowie mogli się przebrać  za bohatera dowolnej baśni. Na korytarzach szkolnych zrobiło się kolorowo i wesoło.  Wiele kostiumów było bardzo pomysłowych. Najliczniej przebrali się uczniowie klasy III a i IV a. W tym dniu pięcioro uczniów klasy VI a czytało baśń „Szewczyk Dratewka” J. Porazińskiej młodszym kolegom z klas 0-III.

Szkoła tolerancji

20.10

Dnia 20.10.2014 r. odbyły się warsztaty pt. „Szkoła tolerancji"  w ramach projektu „Od tolerancji do integracji" realizowanego przez Fundację Polskie Forum Migracyjne we współpracy z Fundacją dla Somalii oraz Urzędem ds. Cudzoziemców. Uczniowie klasy III b i VI b uczyli się, jak należy współdziałać ze sobą i wspierać się nawzajem podczas  lekcji oraz jak wykorzystywać różnorodność kulturową w szkole.

Spotkanie z Centkiewiczem

18.10

Trzy godziny lekcyjne zostały poświęcone na „Spotkanie z Czesławem Centkiewiczem” w  związku z  przypadającą w tym dniu 110. rocznicą urodzin pisarza. Przy bibliotece można było obejrzeć wystawę książek autorstwa Cz. i A. Centkiewiczów. Wychowawcy przeczytali w swoich klasach I rozdział książki „Tumbo z Przylądka Dobrej Nadziei”. Następnie odbył się konkurs plastyczny na ilustrację do tej  powieści. Przeprowadzono również konkurs o życiu i twórczości Cz. Centkiewicza. Najwięcej emocji wzbudziły „Podchody z Centkiewiczem”, podczas których uczniowie musieli wykazać się szybkością w rozwiązywaniu zadań i odnalezieniu wskazanych miejsc. Spotkanie zakończyła prezentacja multimedialna pt. „Z  Czesławem Centkiewiczem poznajemy świat”.

Ślubowanie  pierwszaków

13.10

13 października z pewnością nie był pechowy, lecz wyjątkowy dla pierwszoklasistów i ich rodziców. W tym dniu i jedni, i drudzy składali ślubowanie przy sztandarze szkoły w obecności  dyrekcji i zaproszonych gości. Potem zostali pasowani na uczniów. I dzieci, i ich rodzice nie kryli wzruszenia.

"Sprzątanie Świata"

20.09

Jak co roku wszystkie klasy wzięły udział w ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie świata”. Klasy młodsze zbierały śmieci w najbliższym otoczeniu szkoły. Natomiast starsi uczniowie porządkowali tereny nieco oddalone od budynku szkolnego, w tym pobocza dróg wiodących do Górnej i Dolnej Grupy. Jedna z klas V sprzątała las za przystankiem autobusowym. Śmieci, które zebrały wszystkie klasy, zostały zgromadzone w kilkunastu dużych workach.

Jubileusz  szkoły

9.09

Hucznie świętowaliśmy 60-lecie naszej szkoły. Obchody rozłożyliśmy na dwa dni: najpierw we wtorek była uroczystość oficjalna, a w sobotę odbył się piknik rodzinny. W tych dniach odwiedziło naszą szkołę wielu gości, wśród których byli przedstawiciele władz powiatowych i gminnych, dyrektorzy zaprzyjaźnionych placówek oświatowych i poprzedni dyrektorzy naszej szkoły. Największy podziw wzbudził pan Jan Kopyciński – pierwszy dyrektor.W sobotę odwiedzili szkołę absolwenci, obecni uczniowie i ich rodzice. Pogoda dopisała, więc zabawa piknikowa się udała i dopiero zapadający zmrok zmusił uczestników do opuszczenia  terenu szkoły. Jubileusz był okazją do pokazania naszej szkoły i zaprezentowania naszych osiągnięć.

Rozpoczęcie roku szkolnego

1.09

 Po dwumiesięcznej przerwie uczniowie powrócili do szkoły pełni zapału i energii. 1 września wakacyjne wspomnienia i anegdoty krążyły w gronie kolegów i koleżanek tuż przed  oficjalnym rozpoczęciem roku szkolnego. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 9:00 . Dyrektor krótko powitał uczniów i rodziców zgromadzonych na boisku szkolnym. Następnie odbyły się spotkania z wychowawcami klas.

Na starcie

30.08

   Witamy  całą społeczność szkolną na początku NOWEGO ROKU SZKOLNEGO. Jeszcze tak niedawno życzyliśmy  sobie udanego wypoczynku, teraz spotykamy się, żeby rozpocząć nowy semestr w szkole. Wracamy po dwumiesięcznej przerwie, opaleni, z uśmiechami na twarzach, ale przede wszystkim wypoczęci i gotowi do dalszej pracy. Pracy, którą każdy z nas rozpoczyna zawsze pierwszego września. W naszym życiu wiele rzeczy uległo zmianie. Nie tylko jesteśmy starsi, mądrzejsi, ale także mamy nowe postanowienia na ten rok szkolny. Nie trzeba mówić, że oczywiście na pierwszym miejscu listy postanowień jest walka- walka o oceny. Życzymy wszystkim samych sukcesów: uczniom dobrych ocen, a nauczycielom dużo cierpliwości i wytrwałości. 

                                                                              

  


 

 

Zespół redakcyjny strony:
opiekun strony - nauczyciel informatyki: mgr inż. Brunon Han
 redaktorzy: uczniowie  oraz Marianna i Brunon Han.

e-mail: szkola16puw@wp.pl