Witamy na oficjalnej stronie Szkoły Podstawowej w Grupie

 

Szkoła Podstawowa
im. 16. Pułku Ułanów Wielkopolskich
w Grupie
Adres:
ul. Szkolna 2
86-134Dragacz

tel.0523325528
e-mail:szkola16puw@wp.pl


"HYMN SZKOŁY"

Słowa: Andrzej Starzec
Muzyka: Andrzej Starzec

To niebo nad nami,
szum lasu, zieleń pól,
gdzie Wisła i Odra
to Polska, to kraj mój.


My chcemy się uczyć,
pracować ile sił,
by Polska w siłę rosła,
by kraj piękny był.


Kopalnie i porty,
to wszystko wokół nas,
to w trudzie wznosili
nasz ojciec i nasz dziad.

My chcemy się uczyć,
pracować ile sił,
by Polska w siłę rosła,
by kraj piękny był.

W roku 1954 rozpoczęła działalność Szkoła Podstawowa w Grupie. Mieściła się na osiedlu cywilnym. Jej kierownikiem został mianowany pan Jan Kopyciński. Budynek szkolny był niewielki i w złym stanie technicznym. Od 1974 roku siedzibą szkoły jest obecny budynek. Od 9 września 2001 r. nosi ona imię 16. Pułku Ułanów Wielkopolskich.
W ciągu 59 lat mury naszej szkoły opuściło 3011 absolwentów. Nasi uczniowie wielokrotnie uczestniczyli w konkursach przedmiotowych, byli ich finalistami i laureatami na szczeblu wojewódzkim
.

 

Jubileusz szkoły >>>>>>>>>

wrzesień

Uwaga, absolwenci Szkoły Podstawowej w Grupie!

9 września 2014 roku nasza placówka będzie świętowała 60-lecie swego istnienia.

W związku z tym 13 września, w sobotę, w godz. 17:00-20:00 odbędzie się piknik rodzinny.

W programie przewidziano  atrakcje dla dzieci i dorosłych.

To mogą być  niepowtarzalne chwile spędzone w murach starej szkoły,  okazja do zobaczenia swoich nauczycieli i kolegów. A może zorganizujecie sobie  spotkania klasowe?!

Serdecznie zapraszamy !

     Ewentualne pytania na temat uroczystości prosimy kierować do administratora strony.

Harmonogram obchodów

 

Wydarzenia czerwiec - foto

czerwiec

Egzamin na Kartę rowerową

12.06

Uczniowie klas IV , jak co roku czwartoklasiści, zdawali egzamin na kartę rowerową. Najpierw w maju wszyscy pisali test ze znajomości przepisów ruchu drogowego. Oj, nie obyło się bez poprawki. Niektórzy podchodzili do niej nawet dwa razy. Wiele emocji wywołał egzamin praktyczny, który odbywał się na torze przed szkołą. Prawie wszyscy zdający poradzili sobie z nim doskonale.

Dzień Dziecka

4.06

Dzień Dziecka w tym roku obchodziliśmy zupełnie inaczej niż dotychczas. Teren za szkołą zajęty został przez dmuchane zamki i zjeżdżalnie, z których uczniowie mogli korzystać do woli. Najpierw bawiły się dzieci młodsze, a od 1100  klasy IV-VI. Najwięcej emocji wzbudził mecz piłkarski między klasą VI a i nauczycielami. Każdy obecny w tym dniu w szkole otrzymał smaczny poczęstunek, który składał się z pieczonej kiełbaski w bułce, jabłka i mleka.

Narodowe Święto

30.04

Uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Trzeciego Maja zgromadził w sali gimnastycznej całą społeczność szkolną. Przybyli również zaproszeni goście. Program artystyczny nawiązywał do ważnych wydarzeń majowych w naszym  kraju:  śluby Jana Kazimierza, uchwalenie konstytucji  3 maja, wstąpienie do Unii Europejskiej i kanonizacja Jana Pawła II.

Dzień profilaktyczno-sportowy

25.04

Dzień profilaktyczno-sportowy skrócony został do trzech godzin lekcyjnych, podczas których zaprezentowano przedstawienie o tematyce ekologicznej, odczytano najciekawsze listy dla Ziemi i zaangażowano wszystkich w aerobik. Dzień ten przebiegał pod hasłem:  „W zdrowym ciele, zdrowy duch”.

Konkurs recytatorski

4.04

Od wielu lat uczestniczymy w konkursie recytatorskim. W tym roku odbywał się on pod hasłem „Słowa źródłem inspiracji”. Najpierw 20 marca odbyły się eliminacje szkolne. Wzięło w nich udział 30 uczniów z klas IV-VI. Spośród nich wyłoniono grupę recytatorów, którzy reprezentowali naszą szkołę w eliminacjach gminnych w dniu 4 kwietnia. Przed laureatami konkursu gminnego następny etap – powiatowy, już 15 kwietnia.

"Dzień Teatru"

3.04

W ramach szkolnych obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru, który z przyczyn obiektywnych świętowaliśmy 3 kwietnia, uczniowie i nauczyciele mogli obejrzeć spektakl „Brzydkie kaczątko” na motywach baśni H. Ch. Andersena. Przygotowała go grupa teatralna „Czarusie” z klas II prowadzona przez panią Zofię Paradowską. Ponadto klasy IV-VI uczestniczyły w konkursie wiedzy o teatrze przygotowanym przez bibliotekę szkolną. Troje uczniów, którzy wykazali się największą znajomością tematyki, otrzymało dyplomy i nagrody książkowe.

Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego

26.03

Już od kilku lat drużyna z naszej szkoły bierze udział w międzygminnym konkursie BRD. W tym roku w trakcie eliminacji szkolnych do tego konkursu wyłoniona zastała ekipa w składzie: Kacper Ciepłuch, Bartosz Zwolicki i Artur Tomaszczuk. Chłopcy każdą wolną chwilę w szkole poświęcali na trening jazdy na rowerze po wyznaczonym torze oraz poszerzania wiedzy w zakresie ruchu drogowego. W eliminacjach międzygminnych w Warlubiu zajęli II miejsce.

Turniej siatkówki

28.03

W szkolnym turnieju piłki siatkowej uczestniczyły drużyny z wszystkich klas IV-VI. Rywalizowały ze sobą zespoły mieszane: trzy dziewczynki i trzech chłopców. Pozostali uczniowie z klasy mogli zagrzewać do walki swój zespół. Mecze sędziowali nauczyciele wychowania fizycznego. Najlepsze okazały się zespoły z klas: IVa, Vc i VIb

Tłusty czwartek

27.02

W czwartek, 27 lutego,  szkołę ogarnął pączkowy szał. Bo to był nie zwykły czwartek, ale tłusty. W tym dniu każdy musi zjeść chociaż jednego pączka. Aby umożliwić wszystkim tę słodką przyjemność, samorząd szkolny zorganizował sprzedaż pączków, która zajęły się  z dużą wprawą panie sprzątaczki.

Pokazy rycerskie

24.02

Podczas „żywej lekcji historii” uczniowie klas III-VI dowiedzieli się o tym, jak wyglądali rycerze w średniowieczu, poznali elementy ich ubioru i uzbrojenia. Wybrani uczniowie mogli sami przekonać się,  jak ciężka i niewygodna była  to odzież. Kilka dziewczynek spróbowało strzelania z kuszy do „dzika”.

Wycieczka do Gdyni

26.02

Klasy II i III uczestniczyły w wycieczce do Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni. Poprzez zabawę mogły pobudzić swoją ciekawość oraz pogłębić wiedzę na temat otaczającego ich świata ludzi i zwierząt. Zapoznały się z tajemnicami ludzkiego ciała oraz zjawiskami z dziedziny fizyki i chemii. Dzieciom bardzo spodobał się taki sposób przyswajania wiedzy.

UWAGA !!! Nabór

20.02

Informacje o zapisach dzieci do klas pierwszych oraz do oddziałów obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego na rok szkolny 2014/2015,  więcej tu
 

Ferie w naszej szkole

15.02

Uczniowie podczas ferii uczestniczyli w zajęciach organizowanych w naszej szkole. W harmonogramie atrakcji znalazły się między innymi dwa wyjazdy do muzeum w Grudziądzu połączone ze zwiedzaniem miasta.  Mieli okazję zapoznać się z zasadami funkcjonowania Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (pion pediatryczny), działającego przy Szpitalu Regionalnym w Grudziądzu.  Obejrzeli również film w kinie Helios. Rozwijali swoje zainteresowania na zajęciach plastycznych, komputerowych i sportowych.

W świątecznym nastroju

20.12

Gdy na dachu parkuje renifer, kiedy ciepło mruczy kaloryfer,

gdy choinka zdobi najważniejszy w domu kąt,

my Wam życzymy zdrowych i Wesołych Świąt!  

 

 

Aby przy świątecznym stole nie zabrakło światła i ciepła rodzinnej atmosfery,

a Nowy Rok przyniósł ze sobą szczęście

i pomyślność.

"Dar serca"

16.12

Uczniowie z klasy Va Szkoły Podstawowej w Grupie i wraz ze świetlicą szkolną zorganizowali akcję „Dar serca”. Polegała ona na zbiórce słodyczy, przyborów szkolnych i kolorowanek na rzecz podopiecznych Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Bąkowie. Dnia 16 grudnia 2013 r. uczniowie odwiedzili placówkę i przekazali zgromadzone dary.  Mamy nadzieję, że inicjatywa ta nie była jednorazowa i będzie miała swój ciąg dalszy. Wszystkim zaangażowanym w nią osobom oraz darczyńcom serdecznie dziękujemy.

 

Dzień pluszowego misia

25.11

Klasy I-III świętowały Światowy Dzień Pluszowego Misia. Wielu uczniów przyniosło do szkoły swojego ukochanego pluszaka. W klasach zorganizowano kąciki „Misiolandii”. Uczennice z klasy VI c przeczytały młodszym kolegom fragment książki „Chatka Puchatka”.

Teatrzyki profilaktyczne

22.11

Po raz kolejny gościliśmy w naszej szkole grupy teatralne z terenu całej gminy. Uczestniczyły one w IX Przeglądzie Przedstawień Profilaktycznych gminy Dragacz.  Zespoły, których było 12,  zostały podzielone na trzy kategorie wiekowe: klasy I-III, klasy IV-VI i gimnazjum.   Zaprezentowane przez nie przedstawienia nawoływały do zdrowego trybu życia i kulturalnego zachowania. Wszyscy uczestnicy przeglądu otrzymali słodkie upominki za występ i nagrody za zdobyte miejsce.

Kompleksowe wsparcie szkół

cały rok

Od początku tego roku szkolnego nasza szkoła bierze udział w programie:

"KOMPLEKSOWE WSPARCIE SZKÓŁ

 I PRZEDSZKOLI

W POWIECIE ŚWIECKIM SZANSĄ NA SUKCES EDUKACYJNY"    >>>>>więcej>>>>

Narodowe Święto Niepodległości

8.11

Grupa uczniów wraz z opiekunami przygotowała program artystyczny z okazji  95. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Naszą uroczystość zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele władz gminnych i proboszcz z Górnej Grupy. Szkolni artyści zebranych w sali gimnastycznej wprowadzili w radosny nastrój świętowania Narodowego Święta Niepodległości. 

Spotkanie z Pawłem

7.11

Gościliśmy w szkole „Człowieka Roku 2013” – Pawła Ejzenberga. Przyjechał do nas wraz z żoną Joanną. Pan Paweł jest niezwykłym człowiekiem- gra na pianinie, pięknie śpiewa, był  w finale programu  „Mam talent”. Uczniom klas VI i V opowiedział o swoich sukcesach i codziennym  życiu, które jest nietypowe również dlatego, że pan Paweł jest niewidomy.

Bajkowa postać

31.10

To był niezwykły dzień. Na korytarzach szkolnych pojawiło się wielu przebranych uczniów. Każda klasa  kilka dni wcześniej wylosowała w bibliotece szkolnej tytuł baśni i mogła się przebrać za jej bohaterów. Jeśli utwór nie był znany, trzeba było się z nim zapoznać. Najliczniej przystąpili do zabawy uczniowie klasy IIa i Vb.  Bardzo ciekawe mieli stroje uczniowie oddziałów „0”, którym w wyborze z pewnością pomogli rodzice. Dzieci z klas młodszych wysłuchały baśni „Słowik”, którą przeczytały im starsze koleżanki z klasy VI .

W muzeum

25.10

25 października 2013, na zakończenie Światowego Tygodnia Misyjnego, uczniowie klas piątych wraz z opiekunami, zwiedzili Muzeum Misyjne Zgromadzenia Księży Werbistów w Górnej Grupie.

    Po miłym powitaniu przez o. Kajetana Sahlke, w towarzystwie  o. Krzysztofa Mazurka – proboszcza parafii, uczestnicy wycieczki obejrzeli wystawy ukazujące charyzmat pracy duszpasterskiej Werbistów w Ekwadorze, Afryce, Nowej Gwinei, Indiach oraz Indonezji.

 

Julian Tuwim

24.10

W tym dniu poświęciliśmy wiele uwagi życiu i twórczości Juliana Tuwima w związku z Rokiem Tuwima.  Najpierw uczniowie wszystkich klas wraz z wychowawcami wysłuchali z płyty pięknych recytacji  wierszy Tuwima w wykonaniu wybitnych polskich aktorów. Potem obył się konkurs „Znamy wiersze Tuwima” dla klas II-III i dla klas IV-VI. Następnie wszyscy spotkali się w sali gimnastycznej, gdzie obejrzeli krótką inscenizację pt. „Spotkanie z Tuwimem” i wysłuchali  wierszy, które zaprezentowali laureaci konkursu „Czytamy wiersze J. Tuwima”.  Na koniec pani dyrektor wręczyła nagrody i dyplomy zwycięzcom wszystkich konkursów związanych z życiem i twórczością Juliana Tuwima.

"Ślubowanie"

11.10

Ten dzień na długo pozostanie w pamięci uczniów klas I i ich rodziców. W obecności zaproszonych gości, dyrekcji szkoły oraz kolegów z klas 0, II i III pierwszoklasiści złożyli ślubowanie i zostali mianowani na ucznia naszej szkoły. Przedstawiciele rodziców również przysięgali przed sztandarem szkoły, obiecując  między innymi pomagać swoim dzieciom i ich nauczycielom w pokonywaniu szkolnych trudności. Wszystkich zebranych wzruszył krótki program artystyczny, który przygotowali uczniowie klas I pod opieką swych wychowawczyń.

"Sprzątanie Świata"

20.09

W dniach 20-22 września  trwała akcja „Sprzątanie świata”, która w naszym kraju odbywała się  pod hasłem „Odkrywamy czystą Polskę”. Nasza szkoła aktywnie  przyłączyła się do niej. W piątek, 20.09, wszyscy uczniowie wraz z wychowawcami wyruszyli sprzątać Grupę. Ich „łupem” padło wiele różnego typu śmieci, którymi napełnionych zostało kilkanaście worków.  

Na mogile w Mniszku

15.09

Grupa uczniów i nauczycieli  wraz z pocztem sztandarowym uczestniczyła w uroczystości patriotyczno- religijnej na mogile w Mniszku. Na początku odbył się apel poległych, rozległa się salwa honorowa na cześć  10 tysięcy  ofiar faszyzmu. Potem delegacje złożyły wiązanki przy pomniku. Następnie została odprawiona msza święta w intencji  pomordowanych przez Niemców, podczas której  biskup apelował o pamięć dla ofiar i pracę na rzecz pokoju.

Święto Szkoły

9.09

Tradycyjnie w tym dniu  rano wszyscy  uczniowie i nauczyciele udali się na mogiłę ułanów, gdzie odbyła się uroczysta msza święta w intencji poległych i całej społeczności szkolnej.  Po powrocie do szkoły najpierw klasy 0-III, a potem klasy IV-VI uczestniczyły w spotkaniu z saperami , którzy opowiadali o swojej pracy i ostrzegali przed niebezpiecznymi przedmiotami.  W klasach odbywały się spotkania z wychowawcami, podczas których zgłębiano wiedzę o naszym patronie. Na zakończenie świętowania wszyscy zostali ugoszczeni grochówką w świetlicy szkolnej.  Jak co roku odbył się konkurs o patronie, w którym zwyciężyły klasy IIIa-IIIb i Va.

Rozpoczęcie roku szkolnego

2.09

    Po dwumiesięcznej przerwie uczniowie powrócili do szkoły pełni zapału i energii. 3 września wakacyjne wspomnienia i anegdoty krążyły w gronie kolegów i koleżanek tuż przed  oficjalnym rozpoczęciem roku szkolnego. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 9:00 . Dyrektor krótko powitał uczniów i rodziców zgromadzonych na boisku szkolnym. Następnie odbyły się spotkania z wychowawcami klas.

Na starcie

30.08

   Witamy  całą społeczność szkolną na początku NOWEGO ROKU SZKOLNEGO. Jeszcze tak niedawno życzyliśmy  sobie udanego wypoczynku, teraz spotykamy się, żeby rozpocząć nowy semestr w szkole. Wracamy po dwumiesięcznej przerwie, opaleni, z uśmiechami na twarzach, ale przede wszystkim wypoczęci i gotowi do dalszej pracy. Pracy, którą każdy z nas rozpoczyna zawsze pierwszego września. W naszym życiu wiele rzeczy uległo zmianie. Nie tylko jesteśmy starsi, mądrzejsi, ale także mamy nowe postanowienia na ten rok szkolny. Nie trzeba mówić, że oczywiście na pierwszym miejscu listy postanowień jest walka- walka o oceny. Życzymy wszystkim samych sukcesów: uczniom dobrych ocen, a nauczycielom dużo cierpliwości i wytrwałości.

                                                                                archiwum

                                                                                        

 

                                                                              

  


 

 

Zespół redakcyjny strony:
opiekun strony - nauczyciel informatyki: mgr inż. Brunon Han
 redaktorzy: uczniowie  oraz Marianna i Brunon Han.

e-mail: szkola16puw@wp.pl