Witamy na oficjalnej stronie Szkoły Podstawowej w Grupie

 

Szkoła Podstawowa
im. 16. Pułku Ułanów Wielkopolskich
w Grupie
Adres:
ul. Szkolna 2
86-134Dragacz

tel.0523325528
e-mail: sekretariat.grupaszkola@wp.pl


"HYMN SZKOŁY"

Słowa: Andrzej Starzec
Muzyka: Andrzej Starzec

To niebo nad nami,
szum lasu, zieleń pól,
gdzie Wisła i Odra
to Polska, to kraj mój.


My chcemy się uczyć,
pracować ile sił,
by Polska w siłę rosła,
by kraj piękny był.


Kopalnie i porty,
to wszystko wokół nas,
to w trudzie wznosili
nasz ojciec i nasz dziad.

My chcemy się uczyć,
pracować ile sił,
by Polska w siłę rosła,
by kraj piękny był.

W roku 1954 rozpoczęła działalność Szkoła Podstawowa w Grupie. Mieściła się na osiedlu cywilnym. Jej kierownikiem został mianowany pan Jan Kopyciński. Budynek szkolny był niewielki i w złym stanie technicznym. Od 1974 roku siedzibą szkoły jest obecny budynek. Od 9 września 2001 r. nosi ona imię 16. Pułku Ułanów Wielkopolskich.
W ciągu 59 lat mury naszej szkoły opuściło 3011 absolwentów. Nasi uczniowie wielokrotnie uczestniczyli w konkursach przedmiotowych, byli ich finalistami i laureatami na szczeblu wojewódzkim
.

 

Turniej tenisa stołowego

11.02

Jak co roku odbył się szkolny turniej tenisa stołowego. Uczestniczyli w nim uczniowie klas IV-VI oraz kilkoro młodszych dzieci. Zawody przeprowadzili nauczyciele w-f, którzy czuwali nad przebiegiem imprezy , informując o tym, kto z kim gra, a kto pełni funkcję sędziego w danym pojedynku. Turniej trwał przez 4 godziny lekcyjne. W kategorii dziewcząt zwyciężyła Wiktoria Grams z klasy VIa, drugie miejsce wywalczyła Oliwia Nowakowska z klasy VIb , a trzecie- Paulina Kwasigroch z klasy VIb. Wśród chłopców najlepszy okazał się Jakub Majewski z klasy IVc, drugie miejsce zajął Borys Wróblewski z klasy Va, a trzecie – Borys Gliniecki z klasy VI b. 

Rekrutacja

1.02

Poniżej umieszczone są odnośniki do dokumentów, które należy pobrać i wypełnić

w celu zgłoszenia dziecka do zerówki i pierwszej klasy

 

Koncert kolęd i pastorałek

22.12

Jak zwykle w ostatni dzień przed świąteczną przerwą w nauce spotkaliśmy się wszyscy w sali gimnastycznej na koncercie kolęd. Przybyli również zaproszeni goście: pani wójt, przewodniczący Rady Gminy, sekretarz Gminy , dyrektor SAPO oraz przewodnicząca Rady Rodziców. Wysłuchaliśmy tych bardzo znanych pastorałek i zupełnie nowych. Zaprezentowały się także dwie grupy taneczne, oczywiście tańczyły do melodii bożonarodzeniowych. Na koniec pani wicedyrektor wręczyła nagrody i dyplomy za wystrój świąteczny klas i korytarzy.

Wyjazd recytatorów

17.12

Biblioteka Miejska w Grudziądzu zorganizowała konkurs recytatorski dla klas I-III pod tytułem „Świąteczne wierszowanie”. Uczestniczyło w nim 86 dzieci. Z naszej szkoły w konkursie wzięło udział 12 uczniów. Przyznano nagrody za trzy pierwsze miejsca i sześć wyróżnień. Każdy recytator dostał dyplom za udział w konkursie. Dominika Kryształ z klasy IIb zdobyła nagrodę za III miejsce, a Maciej Jonac z klasy Ib otrzymał wyróżnienie.

Popisy klauna

16.12

Zawitał do nas klaun, który  zgromadzonej w sali gimnastycznej publiczności zaprezentował kilka numerów. Pomagała mu pani, która podczas przerw w jego występach, prowadziła zabawy z publicznością. Wszystkim najbardziej podobał się popis klauna z płonącymi pochodniami i  z płonącymi obręczami.

Żywa lekcja historii

10.12

Chętni uczniowie z klas III-VI mieli okazję uczestniczyć w „żywej lekcji historii”, którą poprowadziła grupa aktorów Teatru Historycznego „Chorągiew Komturstwa Gniewskiego”.  Tym razem opowiadali oni o starożytnych Rzymianach i Grekach. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się między innymi o tym, jak ubierali się starożytni, jaką bronią się posługiwali, jak walczyli. Jak zwykle wielu uczniów było chętnych, by wystąpić w roli statystów w tym spotkaniu.

Prelekcja o powodzi

4.12

Gościliśmy w szkole przedstawicieli Urzędu Wojewódzkiego z Bydgoszczy, którzy przedstawili uczniom klas IV-VI prezentację o sposobach postępowania w razie powodzi. Wszyscy zgromadzeni w sali gimnastycznej dowiedzieli się, co należy zabrać ze sobą, uciekając z domu przed powodzią, oraz jak zabezpieczyć dom. Na koniec spotkania uczniowie odpowiadali na pytania związane z tematem  i w nagrodę dostawali drobne upominki.

Dzień z Tomkiem Sawyerem

30.11

Z okazji 180. rocznicy urodzin Marka Twaina biblioteka zorganizowała dla klas IV-VI Dzień z Tomkiem Sawyerem i jego przyjaciółmi. Odbywał się on na 2. i 3. godzinie lekcyjnej. Najpierw uczniowie wysłuchali 1. i 4. rozdziału książki „Przygody Hucka Finna”,  które przeczytali im wychowawcy. Następnie przygotowywali ilustrację do przeczytanego fragmentu powieści.  W tym czasie odbywał się konkurs czytelniczym o życiu i twórczości M. Twaina. Na 3. godzinie lekcyjnej uczniowie rozwiązywali krzyżówkę, związaną z treścią utworu. Potem każda klasa musiała pomalować płot na arkuszu szarego papieru. Każda sztacheta była w innym kolorze, zgodnie z instrukcją podaną przez nauczyciela bibliotekarza. Następnie zespoły dwuosobowe z każdej klasy szukały skarbu według map i instrukcji, które były rozmieszczone w różnych punktach szkoły, m.in. w bibliotece. Skarb znalazła klasa IV b i podzieliła go między siebie. W konkursie czytelniczym zwyciężyła Natasza Chabucka z klasy VIb, drugie miejsce zajęła Martyna Koneczniak z klasy Va, a trzecie Angelina Rozhkani z klasy IVc.  Nagrody za najlepsze ilustracje otrzymali: Daniel Kuźmiński z klasy Va, Wiktoria Grams z klasy VIa oraz Karolina Szopińska z klasy Vb. Podsumowanie dnia i wręczenie nagród odbyło się na II piętrze. Wszyscy uczniowie, którzy przebrali się za bohaterów powieści „Przygody Tomka Sawyera”, zostali poczęstowani świątecznym cukierkiem. Dyplom dla najliczniej przebranej klasy otrzymała Va.

Szkolny turniej siatkówki

26.11

Od trzeciej godziny lekcyjnej w sali gimnastycznej był rozgrywany turniej siatkarski klas IV-VI. Na każdym poziomie walczyły drużyny dziewcząt i chłopców. Przez pięć godzin sala rozbrzmiewała okrzykami uczniów, którzy dopingowali swoje drużyny.

Dzień Pluszowego Misia

25.11

Jak co roku klasy O-III obchodziły Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia. W swoich salach uczniowie przygotowali kąciki „Misiolandii”. Starsi koledzy z aktywu bibliotecznego przeczytali im książeczki, których bohaterami są misie. Były to m.in. „Złotowłosa i trzy niedźwiadki”, „Przygoda misia”, „Miś cyrkowiec”. Maluchy następnie wykonywały ilustracje do przeczytanego tekstu. Autorzy najlepszych zostali nagrodzeni dyplomem i książką.

Spotkanie z iluzją

24.11

Sala gimnastyczna zamieniła się w scenę, na której wystąpił iluzjonista wraz ze swoim kolegą. Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem przyglądali się tańcom „trzech lalek”, popisom klauna i magika. Wielu widzów było chętnych do współpracy z nimi  i wystąpienia przed kolegami.

Dzień tolerancji

16.11

We wszystkich klasach odbywały się zajęcia tematycznie związane z Dniem Tolerancji. Uczniowie poznawali znaczenie wyrazu „tolerancja” oraz wykonywali plakaty nawołujące do postawy zrozumienia i akceptacji dla osób, które są  inne ze względu na wygląd, pochodzenie czy zachowanie.

Poranek z książką

 

Od 5 listopada w klasach III-VI prowadzona jest akcja „Poranek z książką”. Co dwa tygodnie na pierwszej lekcji przez 20 minut nauczyciele czytają książkę klasie, z którą mają lekcję. Każda klasa poznaje inny utwór autorstwa Grzegorza Kasdepke.

Narodowe Święto Niepodległości

10.11

Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęliśmy w przeddzień 11 listopada uroczystym apelem.   W sali gimnastycznej zgromadzili się uczniowie klas II-VI i nauczyciele. Przybyli również zaproszeni goście, wśród których byli przedstawiciele władz gminnych, księża oraz przewodnicząca Rady Rodziców. Program artystyczny prezentował walkę naszych przodków o wolną ojczyznę od utraty niepodległości aż do  II wojny światowej. Występy bardzo się wszystkim podobały, czego dowodem były duże brawa nie tylko na koniec, ale także w trakcie programu.

Dzień Bajkowej Postaci

30.10

Już po raz kolejny biblioteka szkolna zorganizowała Dzień Bajkowej Postaci.  Zaangażowani zostali uczniowie i nauczyciele klas 0- III oraz Koło Przyjaciół Biblioteki.  Wiele dzieci przebrało się za różne  postaci baśniowe, najwięcej było wróżek i księżniczek.  Członkowie Koła Przyjaciół Biblioteki z klas Va, Vb i VIa czytali młodszym kolegom baśnie J. i W. Grimmów. W oddziałach zerowych baśń przeczytała pani wicedyrektor. Na trzeciej godzinie lekcyjnej wszyscy przebierańcy ruszyli w pochód po Grupie, aby mieszkańcy mogli ich podziwiać.

Ślubowanie pierwszaków

13.10

13 października był dniem szczególnym dla uczniów klas pierwszych i ich rodziców. W obecności zaproszonych gości, rodziców, kolegów z klas 0 –III i nauczycieli pierwszoklasiści złożyli ślubowanie i zostali mianowani na uczniów naszej szkoły. Dzieci wystąpiły z krótkim programem artystycznym, który przygotowały pod czujnym okiem swych pań. Po części oficjalnej pełnoprawni już uczniowie udali się do swych sal, aby świętować razem z wychowawcą i rodzicami.

Bieg Malinowskiego

26.09

26 września  nasza szkoła wystawiła liczną reprezentację w XXXIV Międzynarodowym Biegu im. Bronisława Malinowskiego w Grudziądzu. W tym roku do Grudziądza na stadion Olimpii  przybyło kilka tysięcy dzieci z całej Polski, co wpłynęło na rekordową frekwencję.

W biegu na 800 metrów dziewcząt roczników 2006-2007 najlepiej zaprezentowała się Oliwia Janik zajmując 66 miejsce.

 Natomiast w biegu na 800 metrów chłopców roczników 2004-2005 najlepszy rezultat osiągnął Filip Okraska plasując się na 7 miejscu.

  800 metrów dziewcząt roczników 2002-2003 z naszej szkoły najszybciej pokonała Marcelina Ciesielska zajmując 45 miejsce.

  Wszystkim naszym uczniom serdecznie gratulujemy występu w tak prestiżowej imprezie.

Uroczystość w Mniszku

20.09

Jak co roku w trzecią niedzielę września w lesie w  Mniszku odbyła się uroczystość religijno-patriotyczna. Wszyscy obecni złożyli hołd 10 tysiącom zamordowanym przez hitlerowskie Niemcy. W tej mogile spoczywają mieszkańcy naszego powiatu i sąsiednich, są wśród nich dzieci i dorośli. Za nich wszystkich modlono się podczas mszy świętej, której przewodniczył  biskup pelpliński. Podczas tak ważnej uroczystości nie mogło zabraknąć przedstawicieli naszej szkoły, zarówno uczniów jak i nauczycieli.

Święto Szkoły

9.09

Obchody Święta Szkoły rozpoczęliśmy od uczestnictwa we mszy świętej, która została odprawiona w intencji wszystkich uczniów i nauczycieli w kaplicy w Grupie. Po powrocie do szkoły klasy 0-I brały udział w konkursie plastycznym: na  placu apelowym kolorową kredą wykonywały rysunki związane z ułanami. Najpierw klasy II-III, a następnie klasy IV-VI uczestniczyły w konkursie wiedzy o patronie naszej szkoły i jej historii. Na koniec uczniowie klas IV-VI wzięli udział w biegu o puchar dyrektora szkoły. W tym dniu panie kucharki uraczyły wszystkich pyszną grochówką.

Rozpoczęcie roku szkolnego

1.09

Po dwumiesięcznej przerwie uczniowie powrócili do szkoły pełni zapału i energii. 1 września wakacyjne wspomnienia

i anegdoty krążyły w gronie kolegów i koleżanek tuż przed  oficjalnym rozpoczęciem roku szkolnego. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 9:00. Dyrektor krótko powitał uczniów i rodziców zgromadzonych na boisku szkolnym. Następnie odbyły się spotkania z wychowawcami klas.

Na starcie

wrzesień

Witamy  całą społeczność szkolną na początku NOWEGO ROKU SZKOLNEGO. Jeszcze tak niedawno życzyliśmy  sobie udanego wypoczynku, teraz spotykamy się, żeby rozpocząć nowy semestr w szkole. Wracamy po dwumiesięcznej przerwie, opaleni, z uśmiechami na twarzach, ale przede wszystkim wypoczęci i gotowi do dalszej pracy.  W naszym życiu wiele rzeczy uległo zmianie. Nie tylko jesteśmy starsi, mądrzejsi, ale także mamy nowe postanowienia na ten rok szkolny. Nie trzeba mówić, że oczywiście na pierwszym miejscu listy postanowień jest walka o oceny. Życzymy wszystkim samych sukcesów: uczniom dobrych ocen, a nauczycielom dużo cierpliwości i wytrwałości. 

                                                                              

  


 

 

Zespół redakcyjny strony:
opiekun strony - nauczyciel informatyki: mgr inż. Brunon Han
 redaktorzy: uczniowie  oraz Marianna i Brunon Han.

e-mail: sekretariat.grupaszkola@wp.pl