Witamy na oficjalnej stronie Szkoły Podstawowej w Grupie

 

Szkoła Podstawowa
im. 16. Pułku Ułanów Wielkopolskich
w Grupie
Adres:
ul. Szkolna 2
86-134Dragacz

tel.0523325528
e-mail: sekretariat.grupaszkola@wp.pl


"HYMN SZKOŁY"

Słowa: Andrzej Starzec
Muzyka: Andrzej Starzec

To niebo nad nami,
szum lasu, zieleń pól,
gdzie Wisła i Odra
to Polska, to kraj mój.


My chcemy się uczyć,
pracować ile sił,
by Polska w siłę rosła,
by kraj piękny był.


Kopalnie i porty,
to wszystko wokół nas,
to w trudzie wznosili
nasz ojciec i nasz dziad.

My chcemy się uczyć,
pracować ile sił,
by Polska w siłę rosła,
by kraj piękny był.

W roku 1954 rozpoczęła działalność Szkoła Podstawowa w Grupie. Mieściła się na osiedlu cywilnym. Jej kierownikiem został mianowany pan Jan Kopyciński. Budynek szkolny był niewielki i w złym stanie technicznym. Od 1974 roku siedzibą szkoły jest obecny budynek. Od 9 września 2001 r. nosi ona imię 16. Pułku Ułanów Wielkopolskich.
W ciągu 59 lat mury naszej szkoły opuściło
3162 absolwentów. Nasi uczniowie wielokrotnie uczestniczyli w konkursach przedmiotowych, byli ich finalistami i laureatami na szczeblu wojewódzkim.

 

Święto najlepszych

21.06

Spotkanie odbywało się w "polowych " warunkach, z uwagi na remont , więc umieszczam tylko dokumentację foto

Marynarska nuta

20.06

Spotkanie odbywało się w "polowych " warunkach, pod sosenką, więc umieszczam tylko dokumentację foto

Uwaga remont!!!   Uwaga remont!!!

11.06

W związku z rozpoczęciem od poniedziałku prac remontowych w szkole  i wyłączeniu z użytkowania pomieszczeń w piwnicy i na parterze , a w najbliższym czasie pozostałych, prosimy rodziców o kontrolę planu lekcji oraz śledzenie tymczasowych zaleceń dyrektora i wychowawców.

Prosimy również rodziców o wyrozumiałość.

 

Dzień Dziecka

1.06

Pierwszy czerwca to w szkole jeden z ważniejszych dni. Jak zawsze dużo się dzieje, a wszystko po to, aby Dzień Dziecka był niezapomnianym dniem. Tak było i w tym roku! Boisko szkolne zamieniło się w jeden wielki plac zabaw. Każde dziecko mogło wspinać się po dmuchanej „skale”, zjeżdżać, pływać pirackim okrętem, skakać do woli. Zabawa była super! Ponadto każde dziecko otrzymało słodki upominek, jabłko oraz bułkę z grillowaną kiełbaską lub z serem.

 

Egzamin na kartę rowerową

26.05

Jak zwykle pod koniec roku szkolnego klasy czwarte zdawały egzamin na kartę rowerową. Aby uczniowie  mogli przystąpić do części praktycznej, musieli wcześniej zaliczyć test z przepisów ruchu drogowego. A to wcale nie było takie łatwe! Po szczęśliwym przejściu obu etapów można już cieszyć się pierwszym „prawkiem”, które zostanie wręczone wraz ze świadectwem na koniec roku.

Familijny Piątek

19.05

W  majowe piątkowe popołudnie zrobiło się gwarno w szkole i na boisku – to był kolejny Familijny Piątek. Spotkanie minęło bardzo szybko. Mnóstwo atrakcji nie pozwoliło się nudzić ani dzieciom, ani ich rodzicom. Ponieważ pogoda również dopisała, wszyscy byli. A działo się!!!

Powiatowy konkurs matematyczny

16.05

16 maja  w naszej szkole odbył się II Powiatowy Konkurs Matematyczny pod hasłem „Powiat świecki w liczbach”. Uczestniczyło w nim 32 uczniów ze szkół podstawowych naszego powiatu. To byli ci, którzy wcześniej zdobyli najwięcej punktów w eliminacjach w swoich szkołach. Konkurs w tym roku odbywał się pod patronatem Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty. Naszą szkołę reprezentowali: Natalia Gizot z klasy VIb i Patryk Wasilewski z klasy VIa.

Dzień dla bezpieczeństwa

12.05

Piątek, 12 maja, upłynął w szkole pod znakiem bezpieczeństwa.  W tym dniu nie było lekcji zgodnych z planem, lecz odbywały się zajęcia z wychowawcą pod hasłem „Dzień dla bezpieczeństwa”.  Gościli u nas przedstawiciele straży pożarnej, policji  i  wojska, którzy o swoich działaniach dla podniesienia bezpieczeństwa wszystkich, dorosłych i dzieci. Można było obejrzeć , dotknąć i „wypróbować” sprzęt , który  przywieźli ze sobą nasi goście.  Ponadto odbywały się praktyczne ćwiczenia z pierwszej pomocy, które prowadzili nauczyciele. Oj, najtrudniej było  z wykonywaniem „masażu” serca!

 

Dzień Ziemi

25.04

25 kwietnia obchodziliśmy w szkole Dzień Ziemi. W sali gimnastycznej całej społeczności szkolnej  zaprezentowano program artystyczny, na który składały się piosenki i tańce o tematyce ekologicznej. Została podsumowana również akcja pisania listów do Ziemi. Autorzy najciekawszych otrzymali w nagrodę banana i kartonik soku, a ponadto kilkoro z nich przeczytało swoje listy zgromadzonym.

Narodowe Święto Trzeciego Maja

28.04

Narodowe Święto Trzeciego Maja obchodziliśmy już w piątek, 28 kwietnia. Uroczysty apel, który odbył się w sali gimnastycznej, wprowadził nas w podniosły nastrój, stworzył atmosferę wspólnego świętowania. Program artystyczny składał się z różnorodnych elementów: były piosenki patriotyczne i religijne, wiersze  oraz tańce. Sadząc po oklaskach,  apel się podobał.

Światowy Dzień Książki

24.04

Przez cały rok szkolny biblioteka prowadziła akcję „Czytamy w szkole”.  Poza nauczycielami bibliotekarzami zaangażowani w nią byli wychowawcy klas oraz członkowie Koła Przyjaciół Biblioteki. To oni co dwa tygodnie czytali w klasach książki, zachęcając  do sięgania po lekturę.

W tygodniu poprzedzającym  Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich biblioteka szkolna zorganizowała konkursy czytelnicze i plastyczne na podstawie  książek przeczytanych w trakcie akcji. Klasy 0, I i V wykonywały ilustrację do książek, które im czytano. Klasy II, III, IV i VI brały udział w konkursach czytelniczych, podczas których trzeba było się wykazać  znajomością treści  słuchanych książek.

Laureaci konkursów  na apelu z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.

Zabawa noworoczna dla najmłodszych

26.01

Jak zwykle w karnawale w szkole odbywają się zabawy taneczne.  Najpierw  20 stycznia na dyskotece zorganizowanej przez klasy VIa i VIb bawili się uczniowie klas IV-VI.  Zabawa trwała od 1700 do 2000 . Nad sprawnym przebiegiem imprezy czuwało kilkoro  nauczycieli. Bufet i atrakcje zapewnili rodzice i wychowawcy klas, które były organizatorami imprezy.

W ostatni czwartek przed feriami swój bal karnawałowy mieli  uczniowie klas O-III. Starsi uczniowie z podziwem patrzyli na młodszych kolegów, którzy przyszli do szkoły kolorowo przebrani. Zabawa  w sali gimnastycznej przebiegała pod okiem wychowawców, a  kierował nią zawodowy DJ.  W przerwie pomiędzy tańcami maluchy udawały się do swoich klas, gdzie czekał na nie poczęstunek przygotowany przez rodziców.

Wizyta artystów cyrkowych

25.01

Szkołę odwiedzili artyści  z cyrku „Szok”. Występujących było tylko dwoje, ale na prawie godzinę zdołali przykuć uwagę widzów. Zaszokowali wszystkich, małych i dużych, swoimi popisami. Była żonglerka maczugami i piłeczkami, popisy klauna oraz występy zwierząt. Najwięcej emocji wzbudził ogromny wąż, którego wybrani uczniowie mogli trzymać na rękach. Sympatię i aplauz widzów wywołały dwa brązowe pudelki. Podobał się również występ z gołębiami. Spotkanie zakończyły taneczne popisy „niedźwiedzia polarnego”.

Turniej tenisa stołowego

20.01

W piątek , 20 stycznia, odbyły się mistrzostwa szkoły w tenisie stołowym. Organizatorami byli jak zwykle nauczyciele wychowania fizycznego. Uczestniczyli uczniowie klas IV-VI. W turnieju brały udział dziewczynki i chłopcy. Mecze były rozgrywane w sali gimnastycznej. Na sześciu stołach walczyli równolegle chłopcy i dziewczynki. Pojedynki sędziowali ci zawodnicy, którzy odpoczywali po swoich meczach. Sędzią głównym był pan Piotr J. Po trzech godzinach zaciętych zmagań ogłoszono mistrzynię i mistrza szkoły w tenisie stołowym. Są nimi: Natalia H. z klasy Vb i Jakub M. z klasy Va. Gratulujemy!

 

Koncert muzyków

17.01

Wszyscy uczniowie i nauczyciele uczestniczyli w sali gimnastycznej w spotkaniu  muzycznym, którego tematem przewodnim był saksofon.  Dowiedzieli się, ile jest rodzajów tego instrumentu oraz kto i kiedy go zbudował. Wysłuchali również kilku popularnych melodii, które zaprezentowali prowadzący. Klaskanie i pstrykanie palcami towarzyszyło grze saksofonisty. Po koncercie wszyscy rozbawieni udali się na lekcje.

W światecznym nastroju

22.12

Ostatni czwartek przed świętami upłynął już w świątecznej atmosferze. Najpierw  zaproszeni goście, wszyscy uczniowie i nauczyciele w sali gimnastycznej wysłuchali piosenek świątecznych i kolęd w wykonaniu dzieci z zaprzyjaźnionej szkoły z Węgrowa. Następnie odbyły się spotkania wigilijne w salach lekcyjnych, gdzie uczniowie  z wychowawcami dzielili się opłatkiem, śpiewali kolędy i zostali  obdarowani podarkami. Wszyscy w  radosnych nastrojach udali się do domów.

Żywa lekcja historii

16.12

„Żywa lekcja historii” zawsze dostarcza uczniom wielu ciekawych przeżyć.  Tym razem jej tematem była Polska w czasach pierwszych Piastów.  W trakcie spotkania można było dowiedzieć się, jak wyglądał giermek, jak przebiegało pasowanie na rycerza, w  jaki sposób walczono. Najwięcej radości mieli ci, których prowadzący wybierał  do pokazów.

 

Szkolny turniej siatkówki

8.12

Szkolny turniej siatkówki zawsze wzbudza wiele emocji wśród uczniów klas IV-VI. Podobnie było i w tym roku. Dopingowanie walczących zespołów słychać było daleko poza salą gimnastyczną. Rozgrywki przeprowadzone zostały na 4., 5. i 6. godzinie lekcyjnej. Grały drużyny dziewcząt i chłopców  z wszystkich klas IV-VI, walczyły systemem „każdy z każdym”. Po zakończonych meczach drużynom wręczono dyplomy. Dwie klasy otrzymały „puchar przechodni”, którym będą się cieszyły przez rok, do  następnych rozgrywek.  Były to klasa Va i VIa. W obu klasach drużyna dziewcząt i drużyna chłopców wywalczyła I miejsce.

Żywioły kultur

25.11

Ostatni piątek listopada przebiegał w szkole pod hasłem „Żywioły kultur”.  Od rana uczniowie wszystkich klas  uczestniczyli w zajęciach, które miały zwrócić uwagę na  obcokrajowców w naszej szkole. Uczniowie obejrzeli bajkę międzykulturową  „W głowie się nie mieści”, zobaczyli wystawę poświęconą krajom, z których pochodzą ich koledzy cudzoziemcy i przygotowywali plakaty dotyczące tolerancji . Klasy szóste pod okiem wolontariuszy z fundacji „Emic” brały  udział w  grze dydaktycznej o uchodźctwie.

Natomiast po południu odbyła się  impreza dla dorosłych. Uczestniczyli w niej zaproszeni goście oraz rodzice uczniów polskich i cudzoziemskich. Najpierw wszyscy obejrzeli program artystyczny, w którym zaprezentowano elementy kultury polskiej i  krajów pochodzenia  naszych cudzoziemskich uczniów.  Były więc piękne ludowe stroje, tańce i piosenki. A po programie można było skosztować narodowych przysmaków, które zostały wystawione na stołach w holu szkoły.

Dzień Pluszowego Misia

14.11

Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia  klasy O-III obchodziły w tym roku dzień wcześniej . Dzieci przyniosły do szkoły swoje ukochane pluszaki. Członkowie Koła Przyjaciół Biblioteki, którzy również przybyli do szkoły z e swoimi misiami, czytali młodszym kolegom książki o misiach właśnie. Grupy zerówki wysłuchały utworu  „Miś cyrkowiec”. Klasa I zapoznała się z przygodami Misia Uszatka. Klasy II poznały I rozdział książki „Kubuś Puchatek”.  Klasom III zaprezentowano utwór pt. „Dziadek i niedźwiadek” ł. Wierzbickiego. Następnie dzieci wykonywały rysunki do utworów, których wysłuchały. Autor najlepszej ilustracji do każdej z przeczytanych książek otrzyma nagrodę, oczywiście książkową.

Narodowe Święto Niepodległości

10.11

98. rocznicę odzyskania niepodległości uczciliśmy  uroczystym apelem, na który przybyli również zaproszeni przedstawiciele władz gminy z panią wójt Dorotą Krezymon na czele oraz proboszczowie z Górnej Grupy i Grupy. Wszyscy spotkaliśmy się w sali gimnastycznej udekorowanej biało-czerwonymi kwiatami i portretami wielkich Polaków. Po wprowadzeniu sztandaru szkoły i odśpiewaniu hymnu narodowego obejrzeliśmy program artystyczny, który przygotowali uczniowie klasy IVb i klasy Vb pod kierunkiem swych wychowawców. Wiersze i piosenki nawiązywały do walki naszych przodków o wolność Polski  od momentu jej utraty aż do powstania warszawskiego. Duże zainteresowanie widzów wywołały tańce grupy uczniów, którzy byli ubrani w peleryny w narodowych barwach. Po programie dyrektor życzył wszystkim radosnego świętowania Narodowego Święta Niepodległości.

Dzień Bajkowej Postaci

28.10

Jak co roku pod koniec października biblioteka szkolna  zorganizowała dla klas O-III Dzień Bajkowej Postaci.  Każde dziecko, które przyszło do szkoły w baśniowym kostiumie, zostało poczęstowane cukierkiem. Członkowie Koła Przyjaciół Biblioteki, którzy również się przebrali, czytali  baśnie swoim młodszym kolegom. Klasa I i grupy zerówki wysłuchały utworu  „Dwie Dorotki” J. Porazińskiej, klasy II poznały baśń „Dary czterech wróżek” E. Szelburg-Zarembiny, a klasom III zaprezentowano utwór pt. „Chłopiec z perły urodzony”. Następnie dzieci wykonywały ilustracje do utworów, których wysłuchały. Trzy najlepsze prace z każdego poziomu zostaną nagrodzone.

 

Ślubowanie pierwszaków

13.10

13 października z pewnością nie był pechowy, lecz wyjątkowy dla pierwszoklasistów i ich rodziców. W tym dniu i jedni, i drudzy składali ślubowanie przy sztandarze szkoły w obecności  dyrekcji i zaproszonych gości. Potem zostali pasowani na uczniów. I dzieci, i ich rodzice nie kryli wzruszenia.

Uroczystość na mogile w Mniszku

18.09

Delegacja uczniów i nauczycieli uczestniczyła w uroczystości patriotyczno-religijnej w Mniszku. Na mogile dziesięciu tysięcy ofiar hitlerowskich Niemiec najpierw odbył się apel poległych, rozległa się salwa honorowa i przy krzyżu złożono wiązanki. Następnie w intencji zamordowanych została odprawiona msza święta, podczas której biskup wygłosił homilię. Dla wszystkich zebranych wydarzenie to było wspaniałą lekcją historii i patriotyzmu.

"Sprzątanie świata"

16.09

Jak co roku wszystkie klasy wzięły udział w ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie świata”. Klasy młodsze zbierały śmieci w najbliższym otoczeniu szkoły. Natomiast starsi uczniowie porządkowali tereny nieco oddalone od budynku szkolnego. Pogoda dopisała i nasze najbliższe otoczenie pozbyło się kołderki zanieczyszczeń.  Śmieci, które zebrały wszystkie klasy, zostały zgromadzone w kilkunastu dużych workach.

Święto szkoły

9.09

Tradycyjnie obchody Święta Szkoły rozpoczęliśmy od uczestnictwa we mszy świętej w kaplicy garnizonowej w Grupie. Delegacja społeczności szkolnej złożyła wiązankę kwiatów na mogile żołnierzy 16. Pułku Ułanów Wielkopolskich w Grupie. Po powrocie do szkoły przeprowadzony został  konkurs wiedzy o patronie dla klas II-III, a następnie dla klas IV-VI. Wśród klas młodszych najlepszą wiedzą o patronie wykazały się następujące klasy: IIa ( I miejsce), IIIa ( II miejsce) oraz IIId ( III miejsce). Natomiast wśród klas IV-VI wyniki przedstawiają się następująco: klasa IVa ( I miejsce), klasy Vc,Vb,  VIa (( II miejsce) oraz klasa Va ( III miejsce). Dużo emocji wywołał „Bieg o Puchar Dyrektora”, w którym uczestniczyły klasy IV-VI. W kategorii dziewcząt zwyciężyła Weronika Galanty, druga była Weronika Zwolicka, a trzecia- Weronika Jackowska. Spośród chłopców pierwszy na metę przybiegł Andrzej Bator, drugi – Khavazhi Abdulaev, trzeci - Amir Abdulaev. Pełen emocji dzień zakończyło wręczenie nagród wszystkim zwycięzcom.

Rozpoczęcie roku szkolnego

1.09

Po dwumiesięcznej przerwie uczniowie powrócili do szkoły pełni zapału i energii. 1 września wakacyjne wspomnienia i anegdoty krążyły w gronie kolegów i koleżanek tuż przed  oficjalnym rozpoczęciem roku szkolnego. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 9:00. Dyrektor krótko powitał uczniów i rodziców zgromadzonych na boisku szkolnym. Następnie odbyły się spotkania z wychowawcami klas.

Na starcie roku szkolnego 2016/17

28.08

Witamy  całą społeczność szkolną na początku NOWEGO ROKU SZKOLNEGO. Jeszcze tak niedawno życzyliśmy  sobie udanego wypoczynku, teraz spotykamy się, żeby rozpocząć nowy semestr w szkole. Wracamy po dwumiesięcznej przerwie, opaleni, z uśmiechami na twarzach, ale przede wszystkim wypoczęci i gotowi do dalszej pracy. Pracy, którą każdy z nas rozpoczyna zawsze pierwszego września. W naszym życiu wiele rzeczy uległo zmianie. Nie tylko jesteśmy starsi, mądrzejsi, ale także mamy nowe postanowienia na ten rok szkolny. Nie trzeba mówić, że oczywiście na pierwszym miejscu listy postanowień jest walka- walka o oceny. Życzymy wszystkim samych sukcesów: uczniom dobrych ocen, a nauczycielom dużo cierpliwości i wytrwałości. 

 

                                                                             

  


 

 

Zespół redakcyjny strony:
opiekun strony - nauczyciel informatyki: mgr inż. Brunon Han
 redaktorzy: uczniowie  oraz Marianna i Brunon Han.

e-mail: sekretariat.grupaszkola@wp.pl